Sdílet na Facebooku

El Djem aneb tuniské koloseum

El Djem (nebo také El Jamm) je menší městečko s cca 18. tisíci obyvateli. Na rozdíl od většiny turistických letovisek představovaných na těchto stránkách se El Djem nachází ve vnitrozemí Tuniska. K moři to ale není nikterak daleko, takže se nemusíte bát, že byste do El Djemu museli putovat přes půl Sahary. A skutečně nejbližší pobřeží je odtud jen 30 kilometrů vzdušnou čarou. Město je navíc pěkně situováno doslova ve středu Tuniska (pobřežní části) a kvůli zachovalému amfiteátru, o kterém vám povíme něco o pár řádků níže, je také velmi oblíbené mezi turisty.

Město El Djem

Nyní už ale k největšímu lákadlu El Djemu a to je mimořádně zachovalý amfiteátr z 2. stol. n. l.. Jedná se o mohutnou stavbu v centru města připomínající římské Koloseum. Tomu napovídají i počet diváků, který se už ve starověku pohyboval mezi velmi úctyhodnými 30-40 tisíci lidí. Tento amfiteátr nebyl nikdy úplně dokončen, ale co do zachovalosti v mnohých částech předčí i zmíněné Koloseum.

Další parametry této stavby pocházející už z druhého století jsou také neméně impozantní. Stavba má oválný půdorys o délce 148 metrů, šířce 122 metrů, a v nejvyšších místech měří kolem 36 metrů. Kromě procházky po tribunách se můžete vydat i do sklepení, kde byly drženi otroci a gladiátoři, kteří se připravovali na svá krvavá vystoupení. Většina podzemních prostor je skutečně ukrytá, protože na rozdíl od římského Kolosea má to v El Djemu zachovalou – rekonstruovanou arénu, takže se zde můžou konat různé byt mírumilovnější zápasy dodnes. I přesto ale amfiteátr není úplně kompletní, největší ránu utrpěl v 17. století, kdy se zde ukryli povstalci. Jeden z tureckých bejů pak nařídil strhnout část zdí amfiteátru.

Nicméně i přesto stojí amfiteátr a úzké prastaré uličky v jeho okolí za návštěvu. Jedná se o opravdu zajímavé místo s podmanivou atmosférou.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.