Sdílet na Facebooku

Nejsevernější město Bizerte

Bizerte (arabsky : بنزرت  ­- Binzart) je hlavní město stejnojmenné provincie v Tunisku. Město se nachází 65 kilometrů na jih od metropole Tunisu. Zajímavostí je, že se jedná o nejsevernější město v celé Africe. Nejsevernější bod Afriky Cape Blanc se pak nachází dalších 15 kilometru na jih. Trvale zde žije na 114.371 lidí.

Město leží na pobřeží středozemního moře a zároveň je tu kanál, který spojuje moře s poměrně rozlehlým jezerem Bizerte Lake. Kanál zároveň slouží jako přístav a vede přes něj jediný most. Na východním břehu se pak nachází malé městečko Zarzouna.

Jelikož je Bizerte město, které se nachází nejblíže k Evropě, tak přeci jenom přejmulo i nejvíce západního  a evropské charakteru na rozdíl od ostatních měst v Tunisku. Historie města sahá až do roku 1000 př.nl, kdy bylo založeno Féničany. Ve starověku bylo město pod nadvládou Kartága a to až do doby, kdy bylo poraženo Římskou republikou. Následně sem přišli Římané, kteří si město přejmenovali na Hippo Diarrhytus nebo Hippo Zarrytus a udělali si z něj svojí základnu.

Později se o nadvládu nad městem postaraly i další okolní velké říše a národy. V roce 647 to byli například Arabové (kteří dali městu i jeho současný název), v roce 1535 sem přišly vojska Karla V. ze Svaté říše římské, které byly však záhy v roce 1574 vytlačeny Turky. Posledním dobyvatelem se v 20. století stala Francie, pro kterou Bizerte zůstalo posledním kontrolovaným městem, po tom co zbytek země získal nezávislost.

Jinak k samotnému městu. Historické jádro se skládá ze spousty domů nahňácaných vedle sebe v křivolakých uličkách. Podobný je i starý přístav, který využívá úzkou křivolakou přírodní zátoku. To nové Bizerte směrem ke kanálu už je o poznání evropštější. Geometricky přesné ulice v podobě širokých bulvárů, které se sbíhají na hlavním náměstí Place Foch. Bizerte je velmi známé také pro své krásné lesy, pláže a přírodní scenérie.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.