Sdílet na Facebooku

Velkolepý Monastir

Město Monastir (nebo také Al Munastir) s 41.400 obyvatel patří mezi jedno z největších a nejzajímavějších v regionu. Zároveň je také správním městem stejnojmenné provincie. Město se nachází 20 km jižně od Sousse a 162 km jižně od Tunisu. Monastir je typický svým historickým rázem, je zde rozvinutý rybolov, na druhou stranu ale jen krátké pláže, které mají dohromady jen něco kolem jednoho kilometru. Turisté tedy spíše do Monastiru jezdí na krátkodobé výlety, než že by se zde přímo ubytovávali.

Monastir je poměrně velké město, takže tady najdeme spoustu zajímavostí. Úzké a tajemné uličky centra města, výstavní mešity, zajímavé parky, promenádu kolem většinou skalnatého pobřeží, historické pevnosti, tržiště , ale i moderní část města s fotbalovým stadionem Mustapha Ben Jennet.

V Monastiru se narodil a žil první tuniský prezident Habíb Burgiba (1903 – 2000). Ten byl významný tím, že byl vůdcem hnutí za nezávislost země na Francii a následně se stal prvním prezidentem Tuniské republiky (od 25. července 1957 do 7. listopadu 1987). Státník zde má i velkolepé mauzoleum. Je to nádherná monumentální budova, která je střežená stráží. Celý komplex se nachází uprostřed hřbitova jen kousek od hlavního městského přístavu.

Budova je veřejně přístupná. Mimo hrobky prezidenta si zde také můžete prohlédnout náhrobní kameny jeho rodiny, osobní věci této významné osobnosti. Celé muzeum společně s dalšími budovami v okolí tvoří zajímavou ukázku zdejší architektury i zdobení interiérů a rozhodně stojí také za prohlédnutí. Zajímavostí je velký lustr v hlavní kopuli, jelikož pochází z rukou českých sklářů.

Co se týká dopravy, tak má Monastir vlastní mezinárodní letiště Monastir – Habib Bourguiba, kam létá spousta linek ze západní Evropy. Pro mnoho turistů je tak vstupní branou do Tunisu.

1 Komentář

Karel napsal/a:

Monastir nemá jen jeden kilometr pláží ( jen ty dvě městské, u přístavu a u Ribbatu mají přes dva kilometry ). Směrem na Souse má dalších asi 10 km dlouhou pláž, která pak přechází v letovisko Skanes Monastir, kde jsou desítky hotelů i ve dvou frontách.
Navíc tam má i Burghiba honosné rodinné sídlo ( u výjezdu z letiště). Monastir má také krásnou Medinu s Ribbatem (pevností), mešítami a krytou tržnicí (která je vždy středem mediny a ne jak píšete jinde – kolem mediny, mimo býval jen velbloudí trh – sůk).

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.