Navštivte největší poušť světa – Sahara v Tunisku

Mnoho z nás má ve svých představách Afriku zafiksovanou jako krajinu s pouštěmi zlatého písku vytvarovanými do obrovských duny, mezi nimiž kličkují karavany beduínů na velbloudech mezi oázami. Tento stereotyp panuje i kolem Tuniska, a aby také ne, když na velkou část jeho území zasahuje největší poušť světa – Sahara. Ta má rozlohu bezmála 9 milionů kilometrů čtverečních, což je pro představu asi tak stejná plocha jako má Čína nebo USA. Sahara má zhruba tvar lichoběžníku o délce 4500 až 5500 km ve směru západ-východ a šířce 1500 až 2000 km od severu k jihu a nachází se na území hned 10 států.

Nádherná poušť Sahara.

Pokračování článku »

Kde je v Tunisku nejlépe aneb kam se vydat na dovolenou

Ač se vám to podle mapy možná nezdá, kde Tunisko ve srovnání s jinými Africkými zeměmi vypadá jako prcek, není to pravda. Tunisko je totiž velká země s plochou bezmála 163 610 kilometrů čtverečních, což je pro představu víc jak dvě České republiky dohromady. Je zde tak spoustu možností, kam se vydat a rozhodovat byste se měli hlavně podle svých zájmů a toho co chcete na dovolené dělat.

Pokračování článku »

Mešita Jama Ez Zitouna – takový Tuniský chrám sv.Víta

Pokud navštívíte Tunis, určitě nevynechejte ani nejvýznamnější stavbu tuniské medíny, neboli mešitu Olivovníku (Jama Ez Zitouna). Ta byla postavená záhy po příchodu Arabů do země v r. 732. V hierarchii tuniských mešit zaujímá druhé místo hned za Velkou mešitou v Kairouánu. Při mešitě existuje teologická škola a islámská univerzita. Dnešní podobu získala v r. 880 přestavbou kalífy El Mostaine Ellah. Z této doby pochází i mihráb a kazatelna. Modlitebnu rozdělují arkády na sloupech s krásnými polychromovanými hlavicemi. Krásu mešity korunují mistrovské benátské lustry. Velkou zajímavostí je, že mešita Jama Ez Zitouna má narozdíl od tureckého typu mešit s úzkými a kulatými minarety čtverhrannou poměrně širokou věž připomínající spíše křesťanské katedrály.

Mešita Jama Ez Zitouna
Pokračování článku »